Spotkanie posylwestrowe

Sprawozdanie i... co dalej?

Dwa miesiące po pierwszym spotkaniu przygotowawczym, równy miesiąc po tym wyjątkowym wydarzeniu, kolejny raz spotkali się wolontariusze Sylwestra z Ubogimi.

Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przybyło około 50 osób zaangażowanych w inicjatywę. Tym razem zostali zaproszeni nie do sali kinowej, lecz seminaryjnej kawiarni – bo i charakter spotkania miał być nieco inny. Głównym zamierzeniem nie było podanie suchych faktów i liczb (choć nie zabrakło krótkiego podsumowania), lecz podzielenie się, przy kawie i domowych ciastach, własnymi doświadczeniami związanymi z przedsięwzięciem.

Po przypomnieniu tych szczególnych wydarzeń w formie zdjęć i premierowego filmu, każdy chętny miał okazję opowiedzieć reszcie czym był dla niego Sylwester z Ubogimi. Po początkowej chwili ciszy jako pierwsza głos zabrała Ania, a poteAm było już z górki. Mikrofon był niemal przekazywany z ręki do ręki. Paweł, Patryk, Ola, Kinga, Robert, Ala i kilkanaście innych osób dzieliło się swoimi przeżyciami. Opowiadali o swoim pierwszym przełomowym kontakcie z osobami bezdomnymi, dostrzeżeniu w nich kogoś wyjątkowego i odkrywaniu w nich Chrystusa. Wspominali kolejne przypadkowe spotkania już po samym Sylwestrze – z panią Lidią czy z Sebastianem. Zapewniali o zaangażowaniu w kolejną edycję i zgłaszali drobne sugestie (typu: więcej kawy!). Jednakże to, co najczęściej padało z ich ust – to poczucie niedosytu i chęć zrobienia czegoś więcej.

Na spotkanie przybyli również goście z daleka – Ania i Piotrek z warszawskiej wspólnoty Sant’Egidio. To właśnie organizowana przez nich Wigilia z Ubogimi (z której film oglądaliśmy na spotkaniach rekrutacyjnych) była dla nas ogromną inspiracją do zmiany formy katowickiego Sylwestra. Po naszych świadectwach wyrazili pełen podziw dla tego, co udało się nam osiągnąć. Podzielili się również własnymi przeżyciami związanymi z kontaktem z osobami ubogimi i ich cotygodniową działalnością – wychodzeniem do bezdomnych z kanapkami i ciepłą herbatą.

W związku z owym niedosytem naszych wolontariuszy, po części znów zainspirowani wspólnotą Sant’Egidio, a po części własną tradycją (gdyż katowiccy klerycy również wychodzili kiedyś do bezdomnych z posiłkami) chcemy spróbować zrobić coś więcej. Nie chcemy, by to, co wszyscy przeżyliśmy musiało czekać cały rok. Chcemy spróbować wyjść na ulice, spotkać znów naszych gości i poznać nowe osoby – aby kolejny Sylwester z Ubogimi był nieco mniej anonimowy, by było to wielkie spotkanie przyjaciół, którzy już się znają.

Dlatego poinformowaliśmy o spotkaniu organizacyjnym tej nowej działalności, a teraz zapraszamy na nie wszystkich, którzy nie mogli dotrzeć do nas na podsumowanie. Spotykamy się w niedzielę 22 lutego, przed godz. 14:00 w Domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości (ul. Krasińskiego 27B – Katowice, os. Paderewskiego). Tam przeżyjemy niedzielną Eucharystię wraz z Ubogimi (z których duża część bawiła się na naszym Sylwestrze), pomożemy Siostrom w wydawaniu dla nich obiadu oraz porozmawiamy o szczegółach tego nowego dzieła (docelowo planujemy spotykać się raz w tygodniu, by przygotować razem kanapki, pomodlić się i ruszyć z nimi w miasto w poszukiwaniu naszych znajomych).

Do zobaczenia zatem 22 lutego, a wszystkim wolontariuszom Sylwestra z Ubogimi 2014/2015 jeszcze raz, z całego serca – DZIĘKUJEMY!