O AKCJI

czyli krótko o Sylwestrze z UbogimiTROCHĘ HISTORII

Choć niewiele osób o tym wie, Sylwester z bezdomnymi to katowicka tradycja. Organizowany jest już od ponad dwudziestu lat przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach. Corocznie uczestniczy w nim średnio ok. 150-200 osób bezdomnych i ubogich, mając okazję do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru przy ciepłym posiłku oraz na wspólnej modlitwie.

Dawniej wszystko odbywało się na katowickim dworcu PKP, z biegiem czasu przeniesiono się do domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości (założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty) na Krasińskiego. Jednakże z upływem lat dotychczasowy format spotkania trochę się zdezaktualizował, stał się niewystarczający – duża grupa gości i niewspółmierna do niej ilość wolontariuszy oraz mała powierzchnia miejsca utrudniały sprawną organizację jak i właściwie uniemożliwiały nawiązanie bliższego kontaktu z przybyłymi.

CZAS NA ZMIANY

Dlatego w 2014 roku połączonymi siłami świeckich wolontariuszy, kleryków oraz hojnych darczyńców zorganizowaliśmy – w odmienionej formie – Sylwestra z Ubogimi. Zrezygnowaliśmy z ciasnej sali, niewygodnych ławek, poczęstunku na stojąco... Przenieśliśmy się do auli przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 32. Tym razem w pięknie ozdobionej sali każdy z blisko 150 zaproszonych gości znalazł dla siebie imienne miejsce (z indywidualną wizytówką) przy bogato zastawionym stole. Nasi kelnerzy wydali prawdziwą Sylwestrową kolację. Nie zabrakło wodzireja, wspólnych zabaw i tańców. Ponadto żaden z gości nie wyszedł z pustymi rękami – każdy przy wyjściu otrzymał prezent oraz prowiant. Oprócz uczty dla ciała, znalazła się także i strawa duchowa – uderzające w serce słowa, wspólna modlitwa oraz Msza święta odprawiona równo o północy. I tak w 2016 roku organizujemy Sylwestra z Ubogimi już po raz trzeci.

DLACZEGO TO ROBIMY

Po pierwsze – nie chcemy traktować przybyłych Ubogich, jak bezimiennej masy, dla której łaskawie można coś zrobić. Pragniemy, by każdy imiennie zaproszony gość poczuł, że to wszystko jest przygotowane właśnie z myślą o nim. Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny. Porozmawiać, pośpiewać, pomodlić się – spędzić wspólnie ten wyjątkowy, ostatni wieczór w roku. Wiemy, że poprzez tę akcję nie rozwiążemy problemu bezdomnych ani nie zmienimy ich historii. Chcemy jednak otoczyć Ubogich szacunkiem, dostrzec wartość drugiej osoby, bez względu na pogmatwane życiorysy i popełnione błędy.

Po drugie – chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa (zwłaszcza ludzi młodych) na problem ubóstwa. Pragniemy przełamywać stereotypy i walczyć z uogólnieniami, że każdy bezdomny jest sam sobie winny. Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium napisał:

Ubogi, gdy jest kochany, uważany jest za coś cennego, a to odróżnia opcję na rzecz ubogich od jakiejkolwiek ideologii, od jakiejkolwiek próby posługiwania się ubogimi w celach osobistych lub politycznych. Jedynie poczynając od tej realnej i serdecznej bliskości, możemy odpowiednio im towarzyszyć na ich drodze wyzwolenia. Jedynie to sprawi, że stanie się możliwe, by w każdej chrześcijańskiej wspólnocie ubodzy czuli się „jak u siebie w domu”.

Chcemy, by coraz więcej ludzi zmieniało swój pogardzający wzrok na spojrzenie pełne miłości. Tylko w ten sposób, poprzez prawdziwe zatroskanie o drugą osobę i skuteczne poszukiwanie dla niej dobra, można zmieniać świat.

KTO NAS ZAINSPIROWAŁ

Przede wszystkim – Pan Bóg, do którego należy to dzieło. Nie poraził nas jednak gromem z jasnego Nieba, lecz naprowadził na warszawską wspólnotę Sant’Egidio. Jest to grupa młodych ludzi, która spotyka się co czwartek, przygotowuje kanapki i termosy z herbatą – i wychodzi do bezdomnych w okolice Dworca Centralnego. Rozmawiają, śmieją się, dzielą zmartwieniami – jak najlepsi przyjaciele. W 2009 roku zorganizowali pierwszą Wigilię z Ubogimi. 40 gości, kilkunastu wolontariuszy. Rok temu – Wigilia odbyła się po raz piąty. Było 200 ubogich i 300 osób do pomocy. Ich otwarte serca, indywidualne podejście do każdego zaproszonego, świetna organizacja – to wszystko stało się dla nas inspiracją. Dzięki nim uwierzyliśmy, że i na naszym Sylwestrze każdy może się poczuć „jak u siebie w domu”.

KIM JESTEŚMY

Studenci, nauczyciele, przyszli księża. Spotykamy się w każdą środę o godzinie 19:00 w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Wita Stwosza 16 jako grupa pod roboczą nazwą Z Ubogimi. Robimy stos kanapek, parzymy herbatę i kawę, wspólnie się modlimy i wyruszamy w miasto - w poszukiwaniu potrzebujących. Naszych kanapek jak i rozmowy. Jesteśmy grupą znajomych, którzy po prostu chcą zrobić coś dobrego. A przy tym – wciągnąć w to innych, dać reszcie świata możliwość zrobienia dobrego uczynku. Połączyła nas wspólna idea – chęć skierowania uwagi na konkretnego drugiego człowieka, którym jest każdy Ubogi. Teraz czekamy na Ciebie! Dołącz do nas!